Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/u8319686/public_html/wp-content/plugins/wpml-string-translation/inc/functions.php on line 25
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yaşam | Prof. Dr. Ahmet Türkçapar

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yaşam


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Beslenme (besin takviyeleri) ve Sıvılar

Ameliyatla yeni bir form almış midenize uyum sağlamanız için, ameliyattan sonraki haftalar, diyetisyeniniz sizin için bir beslenme planı sunacak. Bu, belirli bir süre sıvı bir diyet, bunu takiben yumuşak veya püre haline getirilmiş gıdalar ve nihayetinde daha düzenli normal gıdalardan oluşmaktadır. İlk birkaç ay, dehidrasyon (sıvı kaybı), kabızlık ve böbrek taşlarından kaçınmak için yeterli miktarda sıvı almanız çok önemli: günlük 2 litre veya daha fazla sıvı hedeflenir. Günlük beslenmelerinize ilaveten genellikle aşağıdakileri içeren ömür boyu süren bir alışkanlığa da ihtiyacınız olacaktır:

 • Multivitamin
 • D vitamini
 • Kalsiyum
 • Demir
 • B12 vitamini

Ameliyat sonrası, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, size en iyi yaşam kalitesini sunacaktır. Proteinden zengin gıdalar; tıbbi koşullarınıza, çalışma türüne ve aktivite seviyenize bağlı olarak günde 60-100 g protein almanız önerilir. Kurabiye, kek, şeker, meyve suyu veya diğer şekerlemeler, özellikle rafine edilmiş karbonhidratlar (beyaz ekmekler, makarnalar, krakerler, rafine edilmiş tahıllar) gibi glisemik indeksi yüksek (hızla kan şekerini yükselten ve aşırı insülin salınımına neden olan) gıdaları sınırlamak, kilo kaybınızı arttırarak daha başarılı bir sonuç almanıza katkıda bulunur.

Kilo kaybı ameliyatından sonra hangi vitamin ve mineral takviyeleri almalıyım?

Vitamin D içeren multivitamin, kalsiyum ve bazı durumlarda ilave demir ve / veya vitamin B12 takviyesi. Ameliyatın çeşidine bağlı olarak vitamin emilimi de değişeceğinden, ameliyatınıza göre vitamin desteği alacaksınız.

Vitamin takviyelerini ne kadar süre almam gerekecek?

Vitamin ve mineral takviyeleri hayat boyu süren bir gerekliliktir.

Günlük ne kadar protein almam gerekiyor?

Çoğu hasta günde 60-80 gram alıyor, ancak bazıları cerrahiye veya operasyon tipine olan yanıtlarına bağlı olarak daha fazla gerektirebilir. Diyetisyeniniz daha ayrıntılı bilgi verebilir.

Tüm proteini tek bir öğünde alabilir miyim?

Protein her öğünde yenilmeli ve gün boyunca atıştırılmalıdır. Aynı anda 30 gramdan fazla protein almanızın ek yararları olup olmadığı bilinmemektedir. Bir anda aşırı protein almanız, idrarla kalsiyum kaybını arttırır. Protein, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan bir besindir. Her öğün veya ara öğünlere proteinleri eklemeye çalışırsanız, açlık hissiniz olmaz.

Proteinimi nasıl alayım? Vejeteryanlar nasıl beslenmeli?

Özel diyet ihtiyaçları veya tercihleri ​​olanlar için bile birçok seçenek var. Diyetisyeniniz, protein kaynakları hakkında ek bilgi sağlayabilir. Et, yumurta, süt ürünleri, tofu, fasülye ve mercimek gibi baklagiller günlük besinlerde ortak protein kaynağıdır. Peynir altı suyu ve soya ile yapılan protein takviyeleri genelde mağazalarda satılmaktadır ve protein ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Чтобудет, еслиянебудуупотреблятьдостаточноеколичествобелка?

Для того, чтобы защитить свою мышечную массу, на протяжении всего срока сбрасывания веса ваш организм будет нуждаться в дополнительном белке. Для здорового обмена веществ также нужен белок. Если в питании вы не будете получать достаточное количество белка, ваш организм будет брать его из мышечной ткани.

Bariatrik ameliyattan sonra kafeinden kaçınmam gerekiyor mu?

Mideniz aşırı duyarlı iken ameliyattan sonraki ilk otuz gün boyunca kafeinden kaçınmak iyi bir fikirdir. Kafein sıklıkla şekerli, yüksek kalorili içeceklerle birlikte alındığında, fazla tüketilmesi önerilmez. Şekersiz çay ve kahve tüketiminiz varsa, sorun olmayacaktır.

Sıvı alımı neden önemlidir?

Dehidrasyon (susuz kalma), ameliyat sonrası hastaneye yatırılmanın en sık nedenidir. Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için yeterli miktarda sıvı alınmadığında dehidrasyon, ortaya çıkar. Vücudunuzda depolanmış yağların yakılması için de su gereklidir. Bütün gün, özellikle de evden uzaktayken, bir şişe su taşıyın. Susamasanız bile kendinize hatırlatın. 2-3 litre sıvı içmek, iyi bir günlük hedeftir. Yeterli miktarda sıvı alıp almadığınızı, günde 5-10 defa açık renkli idrar yapıp yapmadığınızı kontrol ederek ölçebilirsiniz. Dehidrasyon bulguları; susuzluk hissi, baş ağrısı, sert dışkı veya baş dönmesi olabilir.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

İlaçlar

Birçok obez insan, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve koroner kalp hastalığı gibi ciddi sağlık problemlerine sahiptir. Bariatrik ameliyatı hemen takip eden günlerde ve kilo verme süreci boyunca, bu sağlık koşullarınız düzeleceğinden, bazı ilaçlarınız doktor tavsiyesi ile kesilebilir veya değiştirilebilir.

Kilo verme cerrahisinin ilaçlarıma ne gibi bir etkisi var?

Reçeteyle veya reçetesiz satılan ilaçlar, işlem türüne bağlı olarak cerrahiden sonra farklı emilebilir. Ayrıca metabolizmanızdaki düzelmeyle birlikte ilaç ihtiyacınız da değişebilir. Ameliyattan hemen sonraki ilk dönemde, cerrahınız tarafından daha büyük tabletler veya kapsüller önerilmeyebilir. Bu nedenle, cerrahınız ezilmiş, sıvı, süspansiyon, çiğneme, dil altı veya enjektabl gibi ilaçları farklı şekillerde almanızı tavsiye edebilir. Bazı uzun etkili ilaçlar ve “enterik kaplı” ilaçlar ezilemez. Bazı ilaçlar ezilerek ve gıda ile birlikte alınabilir.

Sleeve gastrektomi ve ayarlanabilir gastrik bant, ilaçların emiliminde çok az veya hiç değişiklik göstermez. Roux-en-Y gastrik bypass ve duodenal switch, ilaç emiliminde değişikliklere neden olabilir. Her bir ilacınızı nasıl almanız konusunda cerrahınıza danışın.

Изменятся ли мои лекарств после бариатрической операции?

Вы будете меньше принимать лекарств, или у вас изменится дозировка (смотрите на предыдущий вопрос). Дозировка некоторых лекарств может снизиться по мере улучшения состояния здоровья в связи с ожирением. Например, пациенты, больные диабетом, после операции могут снизить или вовсе отказаться от доз инсулина. Можно прекратить прием оральных препаратов от диабета. Потому что проблемы с глюкозой в крови быстро проходят под воздействием гормональных факторов, которые образуются после операции. Больные, которые используютлекарств из-за высокого давления и высокого уровня холестерина, должны снизить дозы или полностью прекратить прием лекарств по мере выздоровления. Изменения в приеме лекарственных препаратов должны быть продиктованы лечащим врачом. Вы не должны самостоятельно принимать решения в данной связи.

Kilo kaybı ameliyatından sonra hangi ilaçlardan kaçınmalı?

Cerrahınız veya bariatrik doktorunuz bu konuyla ilgili rehberlik yapabilir. Roux-en-Y gastrik bypass sonrasında kaçınılması gereken, ülser veya mide tahrişine neden olabilecek, özellikle de “Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar” (NSAID’ler) olarak adlandırılan, (gastrik bypas) mide bypassından sonra ” marjinal ülser ” le bağlantılı olan ilaçlardır. Marjinal ülserler kanayabilir veya delinebilir. Genellikle ölümcül değildir, ancak aylarca ya da yıllarca ağrıya neden olabilirler veya tekrar ameliyata neden olabilir.

Bazı cerrahlar sleeve gastrektomi ve ayarlanabilir gastrik bantlamadan sonra da NSAID’lerin kullanımını sınırlamaktadır. Kortikosteroidler (prednizon gibi) de ülsere ve zayıf iyileşmeye neden olabilir, ancak bazı durumlarda gerekli de olabilir. Bariatrik ameliyat sonrasında da uzun etkili, uzun süreli salınımlı veya enterik kaplı ilaçlar emilmez. Bu nedenle ilaçlarınızın ne kadar iyi çalıştığını izlemek için cerrahınız ve sizi takip eden hekiminizle birlikte çalışmanız önemlidir.

Bariatrik ameliyattan sonra almam gereken ek ilaçlar var mı?

Bazı hastaların geçici süreyle asit giderici ilaçlar alması gerekebilir. Bazı cerrahlar hala safra keseniz varsa, safra taşı oluşumunu önlemek için geçici bir ilaç yazmaktadır. Bunun gerekli olup olmayacağını cerrahınıza sorun.

Bütün ilaçlar ezilebilir mi?

Bütün ilaçlar ezilebilir değildir; bu ilacın formulasyonuna bağlıdır. Genel olarak, kaplanmamış derhal salınan tabletler ezilebilir. Bu yüzden lütfen ilaçla ilgili kararları vermeden önce cerrahınız veya birincil takip eden hekiminizle görüşün.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Fitness

Uzun süreli kilo kontrolü için fiziksel aktivite çok önemlidir. Kişiye özgü egzersiz seçilmelidir. Fitness programınızda ilerledikçe, kas kitleniz artacak, vücudunuz daha sıkılaşacak ve metabolik hızınız artacaktır. Zamanla, fitness faaliyetlerinin yoğunluğunu veya uzunluğunu kademeli olarak artırmak gerekir. Bu konuda cerrahınız veya fitness öğretmeninizin sizin için belirli önerileri olabilir.

Ne kadar egzersiz yapmalıyım?

Tempolu yürüyüş, koşu, zumba, yüzme veya egzersiz aletleri ile haftada 150 dakika ile başlanabilir. Egzersizleri güvenle tolere edebilme yeteneği, kişiden kişiye farklılık gösterdiğini lütfen unutmayın. Yeterli kondisyon ve ısınma sağlanmadan yapılacak zorlayıcı egzersizler, sakatlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle size uygun egzersiz seçilmeli ve yavaş yavaş arttırılmalı.

Cerrahiden sonra ne kadar erken egzersiz yapabilirim?

Bu egzersiz türüne bağlı. Aksi belirtilmediği sürece hastanede iken yürümeye başlamalısınız. İyileştikçe, egzersiz sürenizi ve yoğunluğunuzu da arttırın. Ameliyattan sonra karında gerginlik oluşturan egzersizler için, doktorunuzdan onay alana kadar beklemeniz gerekir.

Ne tür egzersiz yapmalıyım?

En iyi sonucu elde etmek için rutine aerobik (“kardiyo”), direnç (kuvvet) ve esneklik egzersizi ekleyin. Sizin için doğru olanı bulmak için farklı egzersiz programlarını deneyin. Sıcak su egzersizleri (örn., yüzme veya su aerobiği) eklem ağrısı olanlar için mükemmeldir. Yakınlardaki bir spor salonuna erişiminiz yoksa, ev egzersiz videoları başka bir seçenektir.

Daha fazla bilgi edinin: http://www.cdc.gov/physicalactivity/everyone


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Psikoloji

Bir kişi yaşam tarzı ve ameliyat sonrasında büyük vücut değişiklikler geçirdiğinde, kendisi ve başkalarının hakkında neler düşündüğü konusunda kaygılarının olması doğaldır. Bazı hastalar yaşam biçimlerini başarıyla değiştirdikleri ve ağırlıklarını yönettikleri için, çok daha fazla güven duygusu taşırlar. Ancak bazıları, obezitenin psikolojik baskılarından hala kurtulamadıkları için içsel çatışmalar yaşayabilir. Evlilik, arkadaşlık ve iş ilişkileri gergin olabilir. Güçlü ilişkiler, iyi iletişimle daha da güçlenebilir. Zayıf ilişkiler, bu değişiklikler sonucunda kırılabilir ve zarar görebilir. İşyeri dinamikleri değişebilir; iş arkadaşlarınızdan bazıları sizi destekleyebilir ve sizi neşelendirebilir; diğerleri daha az destekleyici olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı deneyimli bir psikolog, postoperatif iyileşmenin önemli bir parçası olabilir.

Yeme alışkanlıkları sıklıkla duygular, stres, can sıkıntısı, bilinçsiz yemek yeme hatta yeme bozukluklarından etkilenir. Bunlar çok sık görülür, ancak her zaman nedeni belli değildir. Kendinizi, stres atmak için aç değilken de yemek yediğinizi düşünüyorsanız, cerrahınızdan, nitelikli psikologlarınızdan ya da davranış terapistlerinden ek yardım almalısınız. Nedeni tanımlanırsa, bu sorun başarıyla aşılabilir.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Kilo platoları (Düzeyleri)

Ameliyat olduktan sonra hayatınız sonsuza kadar farklı olacak. Vücudunuz şimdi, altta yatan genetik, metabolik, çevresel ve yaşam tarzıyla beslenen obezite durumunu gidermek için daha iyi bir şans verecek şekilde değiştirildi. Bunlar, vücudunuzun sıkışmış olduğu bir kısır döngü veya neredeyse çok yüksek bir termostat gibi sağlıksız bir “ağırlık belirleme noktası” yaratan güçlü kuvvetlerdir. Vücudunuz her seferde bu kiloyu korumaya ve değişmesini önlemek için çalışacaktır. Kilo verdiğinizde, vücudunuzun yeni bir ayar noktası oluşturmaya çalışacağını bilmek önemlidir. Bu periyodik platoların (durma noktaları) olması normaldir ve beklenmektedir. Bir platoya ulaştığınızda cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin; zira bunlar normal ve kilo kaybı yolculuğunun gerekli parçalarıdır.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Uyku ve Stres

Sağlıklı bir uyku düzeni, başarılı kilo kontrolü için bir başka anahtardır. Normal bir yatma zamanı ayarlamak, sadece çocuklar için değildir. Yetişkinler de uyku için yeterli zaman ayırmalıdır. Yetersiz uykunun, kilo artışına katkıda bulunan bir faktör olduğu gösterilmiştir. İşte uyku alışkanlıklarınızı düzenlerken size yardımcı olabilecek bazı ipuçları: akşam kahve ve çaydan kaçının, günün erken saatlerinde egzersiz yapın (ancak yatmadan birkaç saat önce değil; aksi takdirde bu da uykunuzu kaçıracaktır), sessiz, çok parlak olmayan huzurlu ve rahat bir yatak odası ortamı yaratın. Bariatrik ameliyattan önce birçok hastada, uyku apnesi vardır. Uyku apneniz de kilo kaybıyla düzelecek; daha sağlıklı ve dinlenmiş uyku düzenine kavuşacaksınız.

Başarılı stres yönetimi, sadece post-operatif başarı için değil, hayatta birçok şeyin başarı anahtarıdır. Davranış terapileri (cognitive /bilişsel), sizlere ameliyat öncesi ve sonrası; yersiz kaygılarınızla baş etmenize yardımcı olacaktır. Ameliyattan önce bile, stresi azaltan alışkanlıklar ve ilişkiler geliştirmeniz açısından önemlidir. Açık iletişim, düzenli egzersiz ve meditasyon veya yoga gibi sakinleştirici alışkanlıklar ve güçlü ilişkiler, stresle uğraşmanın önemli yollarıdır. ‘Hasta Destek Grupları’, bu yolculuğu yaşamış diğer hastaların hikayelerini birebir paylaşmak, karşılıklı bilgi ve deneyim alışverişinde bulunmak ve konunun uzmanlarından hızla gelişen obezite hakkında güncel tıbbı gelişmeleri öğrenmek için bir ortam sağlayacaktır. Mutlaka bu gruplara katılmaya çalışın.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Sigara içmek

Kilo kaybı cerrahisinin komplikasyon riskinin düşük olması için, hemen her bariatrik cerrahi ameliyatından önce sigara içmeyi veya tütün çiğnemeyi bırakmanız önerilmektedir. Umarım, bu sizin için sigarayı bırakmak için de bir fırsat olur.

Ameliyattan önce neden sigarayı veya çiğneme tütününü bırakmam gerekiyor?

Sigara içmek veya çiğneme tütünü, vücudun dokularına kan akışının azalmasına neden olur ve iyileşmeyi geciktirir. Sigara, vücudun her organına zarar verir; özellikle şu komplikasyonlara neden olur:

 • Kan pıhtısı (bariatrik cerrahiden sonra ölümün en büyük nedeni)
 • Gastrik bypass sonrası marjinal ülserler
 • Kalp hastalığı
 • İnme (felç)
 • Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı
 • Kalça kırığı için artmış risk
 • Katarakt
 • Ağız, boğaz, özofagus, gırtlak, mide, pankreas, mesane, serviks ve böbrek kanseri

Ameliyattan ne kadar önce sigara içmeyi kesmeliyim?

Ölümcül kan pıhtıları ve pnömoni riskini azaltmak için altı hafta gereklidir. Bu durum bariatrik cerrahiye özgü değildir; her ameliyat için geçerlidir. Bu süreçte nikotin bantları veya sakız kullanabilirsiniz.

Alkol içmek

Ameliyattan sonra alkol alabilir miyim?

Bariatrik ameliyattan sonra alkol kullanmanız önerilmez. Alkol, size ekstra kalori sağlar. Gastrik baypas ve gastrik band ile alkol emilimi değişir; çünkü midede alkolü yıkmaya başlayan enzim yoktur veya çok azalmıştır. Alkol, gastrik baypas veya gastrik banddan sonra daha hızlı emilir. Yapılan çalışmalar, obezite ameliyatı hastalarının, olmayanlara göre daha yüksek ve uzun süre alkol seviyesine ulaştığını göstermektedir. Bu nedenle bazı hastalarda alkol kullanımını arttırabilir ve alkol bağımlılığına neden olabilir. Özetle, bariatrik ameliyattan sonra alkolden kaçınılması önerilir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Gebelik

Bariatrik ameliyatı takiben hamile kalmak güvenli midir?

Ameliyattan sonraki 12-18 ay hamile kalmaktan kaçınmanız önerilir. Bu süre maksimum kilo kaybınızın olduğu ve sabit bir ağırlığa erişmeniz için gerekli zamandır. Ameliyattan sonra bir süre besin alımınız da çok sınırlı olacaktır.

Zaten hamile kalamadım; bu yüzden ameliyat sonrası korunmama gerek var mı?

Ameliyattan hemen sonra doğurganlığınız artar; bu nedenle gebe kalmamak için rahim içi araç veya prezervatif veya sperm öldürücü gibi bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Doğum kontrol hapları, hızlı kilo verme fazında çok daha az etkilidir. Eğer hamile kalırsanız, nasıl takip edilmeniz gerektiği konusunda lütfen bariatrik cerrahınıza ve doğum uzmanınıza başvurun. Besin alımını yakından takip etmeniz ve vitamin eksiklikleri için değerlendirilmeniz gerekecektir.

Genel olarak, kilo verme ameliyatından sonraki gebelikte, vücudunuzda gelişmekte olan fetusa yönelik riskleri en aza indirgemek için de adım atmış olursunuz. Çalışmalar bariatrik ameliyat sonrasında, gebeliğe bağlı hipertansiyon ve gestasyonel (gebelik) diyabet riskinin bariz azaldığını gösteriyor. Sadece gebelik için en iyi zamanlama konusunda cerrahınız ve doğum uzmanınızla görüşün.


Deprecated: wp_make_content_images_responsive 5.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8319686/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Takip Bakımı

Çoğu araştırma, düzenli olarak kontrol takipleri yapılan hastalarda, başarı oranının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle düzenli takip ziyaretleri; cerrah, doktor asistanı veya hemşire, diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanı ile olabilir. En önemlisi, uzun vadede takibinizi yapacak bir bariatrik cerrahi programı bulmanızdır. Böylece, zamanla gelişen sorunlar veya endişeler, deneyimli bir ekiple ele alınarak çözülebilir. Hasta bilgilendirme ve destek gruplarına katılmanız da bu desteği sağlayan harika bir yoldur.

Daha sağlıklı bir yaşama doğru önemli bir adım attığınız için tebrik ederiz! Bariatrik ameliyat sonrası yaşam, zor değildir; ihtiyacınız sadece iyi bir takip programı, eğitim ve kararlılıktır.