Duedonal Switch’li Biliyopankreatik Diversiyon (BPD/DS)

Ameliyat iki aşamadan oluşur. Midenin büyük bir kısmı çıkartılarak, tüp mide getirilir. İkinci aşamada ince bağırsak segmenti ile bypass (birleştirilir) edilir.

Midenin çıkış kapısı olan pilorun hemen altından duodenum (on iki parmak bağırsağı) ayrılır ve daha aşağıdaki ince barsak bölümü midenin çıkış kapısına bağlanır. Böylece gıdalar, yeni oluşturulan tüp mideyi geçtikten sonra ince bağırsakların uzunca bir bölümünü atlayarak direk ince bağırsakların daha alt bölüme geçer. İnce bağırsakların yaklaşık dörtte üçü bypass edilmiş olur. Sindirim için gerekli olan pankreas enzimleri ve safra asitleri, ince barsağın son kısmında yiyeceklerle karşılaşır ve sindirim gerçekleşir. Bu ameliyatla ince bağırsakların çok uzun bir bölümü bypass edildiği için, besinlerin emilimi ve kalori alımı da ciddi oranda azalır. Bu ameliyatta, tüp mide ve gastrik bypasta olduğu gibi bağırsak hormonları etkilenerek iştah baskılanır ve iyi bir kan şekeri kontrolü sağlar. Şeker hastalığının tedavisinde, en etkili cerrahi yöntemlerden biridir.

Avantajları:

  1. Tüp mide ve gastrik bypasstan daha etkin kilo kaybına yol açar. Beş yıllık takipte fazla kilolardan kurtulma olanı %60-70’dir.
  2. Tüp mide ve gastrik bypasa göre şeker kontrolünde daha etkilidir.
  3. Yağ emilimini %70 oranında azaltır.
  4. İnce bağırsakların büyük bir kısmı bypass edildiği için hastalar normal ölçülerde yemek yeseler bile gıda emilimi çok az azalacağı için kilo kaybı devam eder.

 

Dezavantajları:

  1. Komplikasyon riski ve ölüm oranı, tüp  mide ve gastrik  bypass ameliyatından daha yüksektir.
  2. Diğer yöntemlerden daha uzun hastanede kalmayı gerektirir.
  3. Ciddi emilim bozukluğuna bağlı protein eksikliği ve uzun dönemde bir çok vitamin ve mineral (demir, kalsiyum, çinko, A, E, K ve D vitamini gibi yağda eriyen vitaminler) eksikliği görülebilir
  4. Bu nedenle  uzun dönemde komplikasyonlardan korunmak adına diyete sıkı bir şekilde uyumak, vitamin ve mineral desteği çok önemlidir.