Mide Balonu

Mide balonu ameliyat endikasyonu olmayan fazla kilolu kişilerde bariatrik cerrahiye bir alternatiftir. Ayrıca bazı durumlarda süper obez hastaları cerrahiye hazırlama sürecinde kilo vermelerini sağlamak için de mide balonu kullanılabilir. Çoğu hasta ilk baştaki kilolarına bağlı olarak total vücut ağırlığının %10-30’unu verebilir.

 

Mide balonu nasıl takılır?

Cerrahi bir yöntem değildir. İşlem anestezi altında hasta tamamen uyuduktan sonra endoskopi eşliğinde gerçekleştirilir. Öncelikle midenin iç yüzü incelenir. Midede balon yerleştirmeye engel bir durum olmadığı görüldükten sonra endoskop yardımıyla balon yerleştirilir ve balonun özelliğine göre belli ölçüde hava veya sıvıyla şişirilir. Midede kalma süresine ve balon içindeki sıvı miktarının ayarlanabilir olma özelliğine göre aynı amaca hizmet eden çeşitli balonlar modelleri bulunmaktadır. İşlemi gerçekleştirecek doktorunuz sizi bu konuda detaylı olarak bilgilendirecektir. İşlemden 12 saat önce yemek yemeyi, 6 saat önce de sıvı alımını durdurmalısınız. Balon şişirildikten sonra mide bulantısı olabileceği için buna uymak son derece önemlidir. İşlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. İşlemden sonra 1-2 saat gözlem altında kalacaksınız sonra evinize gidebilirsiniz.  Bu işlem anestezi altında yapılacağı için sonrasında o gün araba kullanamazsınız. Mide balonuyla, cerrahi yöntemler kadar olmasa da etkili kilo kaybı sağlanabilir.

Avantajları

  1. Cerrahi bir işlem değildir
  2. Kolay ve hızlı bir şekilde yerleştirilir
  3. Diyet ve egzersizle birleştirilirse uzun dönem etkili kilo kaybı sağlayabilir.
  4. Mide balonuyla fazla kiloların en fazla %30’una kadar verilebilir.

Dezavantajları

  1. Bazı hastalar balonu tolere edemeyebilir. Bulantı ve kusma atakları, mide krampları ilk günler problem olabilir.
  2. Asit reflüye neden olabilir o yüzden hastalar uzun süre mide asit düşürücü ilaç kullanması gerekir.
  3. Midede en fazla bir seneye kadar kalabilir. Sonrasında çıkarılması gerekir
  4. Balon çıktıktan sonra verilen kiloların geri alınma riski vardır.

Mide balonu nasıl çalışır?

  • Midenizin iç hacminin belli bir bölümünü kaplayarak daha az yiyerek doymanıza yardımcı olur. Balon takılmadan önce maksimum yiyebildiğiniz miktarı balon takıldıktan sonra bir oturuşta yiyemezsiniz.
  • Mide balonunun diğer bir faydası aldığınız gıdaların mideden geçişini yavaşlatarak sizin daha uzun süre tokluk hissetmenize yardımcı olur.

Balon midemde ne kadar kalabilir?

Mide balonu mide içerisinde 6 ay kalacak şekilde dizayn edilmiştir. Bazı balonlar 1 seneye kadar kalabilmektedir. Sonrasında yine anestezi altında balon söndürülerek endoskopi yardımıyla çıkarılır.

Balonla ne kadar kilo verebilirim?

Bu size bağlı olmakla birlikte balonla 10-25 kg arasında verilebilir. Kaybettiğiniz miktar, başlangıç ​​ağırlığınıza ve yeni bir diyet ve egzersiz rejimini uygulama ve sürdürme yeteneğinize bağlıdır. Mide balonu çıkarıldıktan sonra belli bir diyet ve egzersiz rejimini devam ettirmek mecburidir.

Yapılan çalışmalarda total vücut ağırlığının ortalama %15-20’sinin balonla verilebildiğini gösterilmiştir.

Balon takıldıktan sonra

Balon takıldıktan sonra ilk günler kendinizi biraz konforsuz hissedebilirsiniz. Bazı hastalar gıda alımıyla mide bulantısı hissedebilir. Zaman zaman kusma atakları olabilir. Birinci haftadan sonra bu şikayetler geçer. İlk hafta açlık hissi baskılanır. İkinci hafta açlık hissi yavaş yavaş geri gelir ancak az yemekle doygunluk hissedilir. 3-6 haftalar arasında mideniz balona tamamen adapte olur ve daha fazla gıda tüketebilir hale gelirsiniz. Bu süreçte yeme alışkanlıklarınız düzeltmeye çalışmalısınız. Hızlı yememelisiniz, doygunluk hissi oluştuğunda yemeyi bırakmalısınız. Bu süreçte, yemek sonrası mide bulantısı ve hıçkırık gibi belirtiler olursa bu çok fazla veya hızlı yediğinizi gösterir. Sonraki haftalarda kilo vermenizin devam etmesi için yaşam tarzı değişiklikleri (egzersiz ve doğru beslenme alışkanlıkları) son derece önemlidir.