Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/u8319686/public_html/wp-content/plugins/wpml-string-translation/inc/functions.php on line 25
Obez Kişilerde Kanser Olma Riski Sigara İçenlere Göre 2:1 Daha Fazla | Prof. Dr. Ahmet Türkçapar

Obez Kişilerde Kanser Olma Riski Sigara İçenlere Göre 2:1 Daha Fazla

Okuma Süresi: 2 dk.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi (Cancer Research UK)’nden gelen yeni rakamlara göre obezlerde kanser olma riski sigara içenlere göre 2:1 oranında daha fazla, ve aşırı kilo sigara içmekten daha fazla kanser vakasına sebep oluyor, merkez devleti obezite ile mücadele etmeye çağırıyor.

İngiltere’deki yetişkinlerin neredeyse üçte biri obezdir  ve sigara içmek hala ülkenin en büyük önlenebilir kanser nedenidir ve obezite ile karşılaştırıldığında hastalık riski çok daha yüksek olmasına rağmen, İngiltere Kanser Araştırma Merkezi (Cancer Research UK)’nin analizleri, aşırı kilolu veya obez olmanın 4 farklı kanser türünün başlıca nedeni olarak sigaraya baskın çıktığını ortaya koymaktadır.

Her yıl İngiltere’de aşırı kilo, sigara içmeye göre yaklaşık 1.900 daha fazla bağırsak kanseri vakasına neden olmaktadır. Aynı endişe verici örnek böbrek (Her yıl İngiltere’de aşırı kilo, sigara içmekten 1.400 daha fazla vakaya sebep oluyor.) , yumurtalık (460) ve karaciğer (180) kanseri için de geçerlidir.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi  (Cancer Research UK), bu hafta obezite ve kanser arasındaki bağlantının farkındalığını arttırmak için ülke çapında bir kampanya başlattı. Ekstra vücut yağı, hücrelere daha sık bölünmelerini söyler ve sigara içmeye benzer şekilde zamanla artan hasarlara neden olabilir ve kanser riskini arttıran sinyaller gönderebilir.

Kampanya, politika değişikliğinin insanların tütünleri gıdayla karşılaştırmak yerine daha sağlıklı alışkanlıklar oluşturmalarına nasıl yardımcı olabileceğini göstermek için sigara içmeyi ve obeziteyi karşılaştırıyor.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi (Cancer Research UK)’nin CEO’su Michelle Mitchell şunları söyledi: “Sigara içme oranları düştükçe ve şişmanlık oranları arttıkça, devlet politikaları uygulamaya koyduğunda – ve kafasını kuma soktuğunda, ulusal sağlık krizi üzerindeki etkiyi açıkça görebiliyoruz.’’

“Çocuklarımız dumansız bir nesil olabilir, ancak çocukluk çağında obezite için yüksek olan yıkıcı bir rekor kırdık  ve şimdi salgını sona erdirmek için acil Hükümet müdahalesine ihtiyacımız var. Hala hayatlarını kurtarma şansları var.’’

“Bilim adamları şu ana kadar obezitenin 13 tip kansere neden olduğunu ancak işleyişin tam olarak anlaşılmadığını belirttiler. Bu nedenle, ekstra vücut yağının kansere neden olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi , hükümetin 2030 yılına kadar çocukluk çağında  obezite oranlarını yarıya indirmek için hevesle hareket etmesini ve sağlıksız yiyecek ve içeceklere yönelik promosyon tekliflerinin kısıtlanması gibi diğer önlemlerin yanı sıra TV’de ve çevrimiçi ortamda abur cubur reklamları için saat 9’da bir sınır getirmesini istiyor.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi (Cancer Research UK)’nin önlem uzmanı Profesör Linda Bauld, “Obeziteyi azaltacak gümüş bir mermi yok, ancak yıllar içinde sigara kullanımındaki büyük düşüş – kısmen reklam ve çevre yasakları sayesinde – hükümetin önderliğindeki değişimin işe yaradığını gösteriyor. Çok yüksek sigara içme oranlarının üstesinden gelmek gerekiyordu ve şimdi aynı şey obezite için de geçerli.’’

“İçinde yaşadığımız dünya sağlıklı olmayı kolaylaştırmıyor ve bunu düzeltmek için devlet eylemine ihtiyacımız var, ancak insanlar kendileri değişiklikler yapabilir; abur cubur yerine daha sağlıklı seçenekler tüketmek ve aktif kalmak gibi küçük şeyler de kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. ”

Kaynak: https://www.cancerresearchuk.org/about-us/cancer-news/press-release/2019-07-03-obese-people-outnumber-smokers-two-to-one