Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/u8319686/public_html/wp-content/plugins/wpml-string-translation/inc/functions.php on line 25
Obezite Ameliyatı Olanlarda Kalp Krizi Riski Azalıyor | Prof. Dr. Ahmet Türkçapar

Obezite Ameliyatı Olanlarda Kalp Krizi Riski Azalıyor

Okuma Süresi: 1 dk.

Obezite almeliyatı olanlarda kalp krizi görülme riski yarı yarıya azalıyor

Obezite bugün dünyanın en öncelikli sorunlarından biridir. Ülkemizde her 10 kişiden 4’ü obez. Bugün obeziteyle mücadelede en etkili tedavi yöntemi bariatrik cerrahi yani obezite ameliyatları. Belki çoğunuz biliyorsunuz obez olmak hayatta birçok kıstlamaları da beraber getiriyor. (rahat yürüyememek, çabuk yorulmak, istediğin kıyafetleri giyememek v.b) Obezite  sadece sosyal  hayattaki kısıtlamalarla  yaşamımızı etkilemiyor.  Erken dönemde yol açtığı yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya insülin direnci, karaciğer yağlanması, uyku apnesi gibi bir çok sorunla sağlımızı bozuyor ve insan ömrünü kısaltıyor. Yakın dönemde bununla ilgili çok önemli bir çalışma yayınlandı. Amerikada önde gelene dünyaca ünlü sağlık merkezlerinden biri olan Clivlend  Klinikte yapıldı bu çalışma. Obezite ve şeker hastalığı olan  şişmanlık ameliyatı olan ve olmayan   15000’ yakın bireyi   8 yıl boyunca gözlemlemişler.   Çalışma sonunda ortaya çıkan sonuçlar çok dikkat çekici. Bunlardan size madde madde bahsetmek istiyorum.

  • Şişmanlık ameliyatı olanlarda kalp krizi, inme(felç), böbrek hastalığı ameliyat olmayanlara göre %40 oranında daha az görüldüğü ortaya çıkmış.
  • Bu 8 yıllık süreçte obezite cerrahisi geçiren grupta aşırı şişmanlığın yol açtığı hastalıklara bağlı ölüm oranı yarı yarıya azalmış.

Bu çalışma kuvvetli bir şekilde gösteriyor ki; şimanlık ameliyatı olanlar sadece fazla kilolarından kurtulmuyor.  Obeziteye bağlı mevcut veya ileride oluşabilecek şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalığı, yüksek kolesterol, karaciğer yağlanması ve siroz gibi ciddi hastalıklardan da kurtulmuş oluyor.  Çalışmanın detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.nytimes.com/2019/09/02/health/bariatric-surgery-heart-attack.html