Tüp Mide

Tüp Mide Nedir?

Midenin %80 lik bölümünün çıkartılarak muza benzeyen tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulma yöntemidir. Mide boyutu insandan insana biraz değişmekle birlikte her iki cinsiyette de aslında aynıdır. Bu ameliyatla organların yerinde bir değişiklik yapılmaz, sadece midenin 1-1,5 litre olan maximum kapasitesi azaltılarak 100-150 ml’ye indirilir.

Tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak ilk kez M. Gagner tarafından çok yüksek kilolu hastalara uygulanan duodenal switch ameliyatının ilk basamak cerrahisi olarak uygulanmıştır. (2001) Burada amaç ameliyatın ilk aşamasıyla bu insanları biraz zayıflatarak asıl yapılacak ameliyatın riskini azaltmaktı. Sonradan tüp mide ameliyatının tek başına etkili şekilde kilo vermeyi sağladığı bazı hastalarda 2. ameliyata gerek kalmadığı görüldü. İlerleyen yıllarda tüp mide ameliyatının popüleritesi dünyada ve ülkemizde hızla arttı. Tüp mide ameliyatı bugün geldiğimiz noktada dünya genelinde en sık uygulanan bariatrik cerrahi yöntem oldu. (ortalama %60)

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatı kısaca özetlemek gerekirse mide, çevresindeki yağlı dokulardan çeşitli yöntemlerle ayrılarak tamamen serbestlenir. Ardından midenin içine buji dediğimiz kılavuz bir tüp yerleştirilir. 3 sıra titanyum zımba atan (bu zımbalar sonradan tamamen dokuyla kaynaşır) stapler denen cihazlarla midenin çıkış kapısı olan pilor’a yakın bölgeden başlayarak midenin %80’lik bölümü zımbalanıp kesilir ve tüp şeklinde 100 -150 ml hacme sahip bir mide oluşturulur. Kesilen mide kısmı vücut dışına alınır. Sonuçta midenin ne kadar bölümünü çıkartırsanız çıkartın yapılan her ameliyatın adı tüp midedir.

Bu açıdan ameliyatın belli kurallara göre, doğru bir şekilde yapılması ameliyat sonrası süreci etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu kurallar:

 1. Midenin geniş bırakılmaması
 2. Midenin ortasındaki incisura da denen bölgeye özellikle özen gösterilerek dar yapılmaması
 3. Midenin fundus denen yukarıdaki kubbe kısmının tam olarak çıkarılması. Bu bölge yeterince çıkarılmadığı taktirde yetersiz kilo kaybı ve bazı hastalarda ameliyat sonrası ciddi reflü görülebilir.
 4. Midede staplerle kesilen hatta oluşabilecek hatalara karşı her türlü önlemi almak. Biz bu hattı boydan boya tekrar dikiyoruz ve buna çift dikiş yöntemi diyoruz.
 5. Ameliyat sonrası yeni oluşturulan midenin kendi etrafında dönmesini engellemek, bükülme kırılma gibi durumları önlemek için gerekli önlemleri almak

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 • Tüp mide ameliyatı, şişmanlık (obezite) sorunu yaşayan ve defalarca uyguladığı diyet programlarıyla bir sonuç alamayan kişilere yapılmaktadır. Bu süreçler sonrasında kilo veremeyen kişilerin aşağıdaki şartları taşımaları halinde tüp mide operasyonuna karar verilebilir.
 • Vücut kitle indeksi(*) sonucu azami kiloyu aşmış olması (Azami kilonun 25-30 kilo üzerine çıkmış olması) gereklidir.
 • Bu ameliyat 18-65 yaş arası hastalarda uygulanabilir. Bunun dışında kalan yaşlar için bazı şartlar gereklidir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

 • Bu ameliyat, ameliyat öncesi hazırlıkları hariç yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Avantajları

 1. Açlık uzun süre baskılanır, canınız çok fazla bir şey istemez. Bu sayede konforlu bir şekilde kilo verilir.
 2. Açlık hissini tetikleyen primer hormon grelindir ve en çok midenin fundus denen kubbe kısmından salgılanır. Bu hormonun salınımından sorumlu olan midenin üst kısmı çıkarıldığı için açlık uzun süre baskılanır.
 3. Gastrik bypass gibi diğer ameliyatlarla kıyaslandığında daha kolay bir ameliyattır ve ameliyat süresi de daha kısadır.
 4. Bağırsakların yerleriyle oynama yapılmaz
 5. Gastrik bypassta bazen şeker ihtiva eden besinler hızlı bir şekilde bağırsağa geçtiği zaman hastalarda baş dönmesi, terleme, baygınlık hissi ve karın kramplarıyla karakterize bir durum görülebilir.(Dumping sendromu) Bu, hastalar açısında hiç hoş bir durum değildir. Tüp mide ameliyatı sonrası mide çıkış kapısı pilor bozulmadan kaldığı için besinler hemen mideyi terk etmez dolayısıyla bu belirtiler de sık görülmez.
 6. Bu ameliyatın yaygın kullanılan ismi tüp midedir ancak burada midenin içine herhangi bir tüp falan yerleştirilmez. Midenin ince bir tüp şeklinde yeniden oluşturulmasından dolayı bu isim verilmiştir.
 7. Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybı yaklaşık 1-1,5 yıl devam eder
 8. İlerde geri kilo alan hastalarda rahatlıkla başka ameliyat şansı vardır. Gastrik bypass gibi ameliyatlardan sonra geri kilo alan hastalarda revizyon (tekrar ameliyat) bir hayli zordur.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Neler Yapılır?

 • Ameliyattan 8 saat önce sıvı alımı ve 12 saat önce de katı gıda tüketilmemesi gerekir. Genel anestezi alınacağı için bu önemli bir konu.
 • Ameliyat öncesinde hasta; kan tahlili, idrar testi, elektro kalp grafiği, solunum sisteminin kontrolü gibi testlerden geçirilip, herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı durumda ameliyata alınmaktadır.
 • Eğer ameliyat öncesi herhangi bir şey yediyseniz bunu doktorunuza iletmeniz gerekir. Bu durum ameliyatın ertelenmesine neden olacak kadar önemlidir.
 • Ameliyat öncesi aspirin kullanmayın. Kullandıysanız mutlaka doktorunuza bilgi verin.
 • Ameliyat süreci için yanınıza kolay değiştirilebilir rahat kıyafetler almanızı öneririz. Hastanede yattığınız süre içerisinde serum desteği alacağınız için kıyafet seçimi önemli.

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl Olur?

 • Ameliyat sonrası gözlem alanında bir müddet gözlem altında tutulursunuz.
 • Cerrahınız ve anestesi doktorunuzun kontrolü ve onayı sonrası odanıza transfer edilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası yaklaşık 3 saat içerisinde kendinize gelmiş olursunuz.
 • Hatta yürüyebilirsiniz bile.
 • Ameliyattan bir gün sonra filminiz çekilir ve midenizden sıvı geçişinin kontrolü yapılır. Bunun için size radyolojik bir sıvı içirilir. Bu testin sonuçlarına göre su içmeye başlayabilirsiniz.
 • Ağızdan yeterli ölçüde sıvı alabilir hale geldikten sonra taburcu edilirsiniz.
 • Taburcu olmadan önce, hastane sonrası süreçle ilgili bilgilendirilirsiniz. Bu bilgilendirmede, beslenme programınız, kullanmanız gereken ilaçlar ve dikkat etmeniz gereken konular yer alır.

Cerrahlarınız Size Tüp Mide Ameliyatını Neden Tavsiye Eder?

2018 yılına gelindiğinde bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı tüm şişmanlık ameliyatlarının %60’ını oluşturmaktadır. Ülkemizde bu oran %80’in üzerindedir.  Bu arada gastrik bypass ameliyatının oranı da gittikçe azalmaktadır. Bunun bazı nedenleri vardır:

En başta gelen sebep tüp mide ameliyatıyla organlarınızın yeriyle oynanmaz. Sadece mide kapasiteniz azaltılır. Sleeve gastrektomi ameliyatı teknik olarak daha kolay bir ameliyattır; kısa ve uzun vadede daha az karmaşıktır; gastrik bypassa nazaran vitamin ve mineral eksikliği de daha az görülür, Tansiyon , şeker, uyku apnesi gibi yandaş hastalıklardan kurtulma ve kilo kaybı üzerine gastrik bypassla kıyaslandığında beş yıl sonra benzer bir etkiye sahiptir.

Uzun dönemde tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alma riski bypass yöntemlerinden biraz daha fazla olsa da bu ameliyatın kimde ne kadar başarılı olacağını bilemezsiniz. Ameliyattan sonraki etkili kilo kaybının sağladığı motivasyonla doğru yaşam tarzı değişiklikleri birleşince bazı hastalar beklentilerin çok ötesinde başarı gösterebilmektedir.

Gastrik bypass ameliyatı sonrası hayatı tehdit edici olabilen ve barsak tıkanıklığına yol açabilen internal herniasyon (iç fıtıklaşma) görülebilir. Ayrıca mide ile bağırsağın birleştiği yerde kanama veya perforasyona neden olan ülserler ve dumping sendromu görülebilmektedir. 10 yıllık takip sürecini içeren çalışmalar gastrik bypass cerrahisi sonrası geri kilo alımının hiç de azımsanmayacak oranlarda olduğunu göstermiştir.(%20’den fazla) Bazı hastalarda geri kilo alımı ve başka faktörlerin etkisiyle şeker hastalığı da tekrar ortaya çıkabilmektedir. Bu, uzun dönemde revizyon cerrahisine ihtiyaç duyan hastalarla karşılaşan bariatrik cerrahlar açısından son derece zor bir durumdur. Gastrik bypass cerrahisinden sonra revizyon (2. Ameliyat) seçenekleri kısıtlı ve gerçekten çok zordur. Ancak tüp mide ameliyatı sonrası ileride tekrar ameliyat gereksinimi duyan hastalara tekrar tüp mide ameliyatı dahil her türlü ameliyat yapılabilir. Bu aslında tek başına bile çok önemli bir avantajdır . Tüp mide ameliyatına karşı çıkanlar bu ameliyatın şeker hastalığını ortadan kaldırma oranlarının yüksek olmadığını ve uzun dönemde geri kilo alımının yüksek olduğunu savunuyor. Bilindiği gibi Tüp mide ameliyatı duodenal switc ameliyatının ilk aşaması olarak ortaya çıkmıştır. Bu kişiler ileride tekrar kilo alma ve şeker hastalığının ortaya çıkması durumunda diğer yöntemlerin kolaylıkla uygulanabileceğini göz ardı ediyorlar. Bu nedenle, laparoskopik sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı belli durumlar dışında çoğu hasta için iyi bir risk-yarar oranına sahip en iyi seçimdir ve cerrahlar zaman içinde sleeve gastrektomi deneyimleri arttıkça daha iyi sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Yaşam Süresini Uzatır

Ameliyat Günü

Hazır mısınız? O büyük gün geldi çattı. Biraz heyecanlı belki de biraz kaygılısınız. Haydi gelin size biraz ameliyat günü sizi nelerin beklediğinden bahsedelim.

Baştan şu iki noktayı belirtmekte fayda var. Tüp mide ameliyatı laparoskopik yani kapalı yapılan bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyat sonrası ağrı çok az olur. Bu ameliyat esnasında veya sonrasında tecrübeli ellerde ciddi komplikasyon görülme olasılığı son derece düşüktür.

Rahatlayın, kafanızı böyle şeylerle çok fazla meşgul etmeyin. Cerrahlarınız muhtemelen sizin ameliyatı bekleyiş sürenizi kısa tutmak için ameliyat saatini sabah erken bir saate planlayacaklar.

Ameliyattan önce size verilen karaciğer küçültücü diyeti başarılı bir şekilde uyguladınız. Bunun tadını çıkarın ve rahat olun. Bilin ki sizin katkınız sayesinde ameliyatı yapacak ekibin işi daha da kolay.

Ameliyat günü hastaneye gelmeden önce kendinize kıyafetler için küçük bir çanta hazırlayın. Tercihan yanınıza kısa kollu t-şirt ve şort gibi rahat ve değişimi kolay kıyafetler almanızı öneririz. Unutmayın hastanede yattığınız süre içinde serum desteği alacaksınız. Kıyafet seçimini bunu düşünerek yapın. Ameliyattan önceki gece 12’den sonra aç ve susuz kalacaksınız. Genel anestezi alacağınız için bu durum son derece önemli. Ameliyat sabahı bir şey yer veya içerseniz bunu mutlaka doktorunuza söyleyin. Bu durum ameliyatınızın ertelenmesine neden olabilir.
Ameliyat öncesi sigara tiryakilerinin mümkün ölçüde sigarayı azaltmaları çok önemlidir. Ameliyat öncesi bir tiryakiye sigara yasak demek ne derece etkili olur bilemiyoruz ancak bu konuyu lütfen önemseyin.
Ameliyat öncesi dönemde aspirin kullanmayın. Kullandıysanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
Ameliyat sonrası dönemde çok fazla ziyaretçi akınına uğramamak için lütfen her türlü önleminiz alın. Biz doktorlar çok fazla ziyaretçi sevmeyiz. Bunun için çok haklı bir nedenimiz var, o da grip gibi bulaşıcı enfeksiyonlar.
Ameliyat sabahı hastaneye gelip odanıza yerleştikten sonra tecrübeli bir hemşire ekibi sizinle ilgilenecek ve sizi hazırlayacak. Cerrahlarınız ameliyat sabahı sizi ve yakınlarınızı ameliyata girmeden önce tekrar görecek. Ameliyat saatiniz geldiğinde ameliyathane kapısından girmeden önce heyecanınızı yatıştırmak, ameliyathane stresini azaltmak için size bir sakinleştirici yapılacak. Ameliyathane kapısında sizi bir ekip karşılayacak ve ameliyatınızın gerçekleşeceği odaya alınacaksınız. Cerrahlarınızı gördükten sonra anestezi doktorunuz bir maskeden nefes almanızı isteyecek ve uyuyacaksınız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Uyandığınızda ameliyat sonrası gözlem alanında olacaksınız ve bu bölümde bir süre takip edileceksiniz. Burada yakınlarınız sizi kısa süreli de olsa görebilecekler. Anestezi doktorunun ve cerrahlarınızın kontrolü sonrasında odanıza transferiniz yapılacak. Merak etmeyin ameliyattan sonra 3. saatte tamamen kendinize gelmiş olacaksınız. Hatta ayağa kalkıp yürüyebileceksiniz. Bunu yapmanızı özellikle isteyeceğiz çünkü ameliyat sonrası erken mobilizasyon önemsediğimiz bir nokta.

Bu ameliyatlardan sonra normalde ağrı çok az olur. Ama yine de her hastanın ağrı eşiği farklı olacağı için bazı hastalar bir miktar ağrı hissedebilir. Bu ağrı, çok ciddi bir sorun oluşturmaz ve ağrı kesicilerle kolayca ortadan kaldırılır.

Ameliyatın ertesi günü sabah ameliyata giren cerrahlardan biri size radyolojik bir sıvı içirerek film çekecek . Burada yeni oluşturulan tüp midenizi ilk kez göreceksiniz. Bazı merkezler bu filmi hiç çekmiyor ancak biz bu filmi önemsiyoruz. Yeni oluşturduğumuz tüp mideyi ve mideden sıvı geçişini değerlendirerek hastanın ameliyat sonrası süreçte herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağını önceden kestirebiliyoruz. Filminiz çekildikten sonra su ve berrak sıvılar içmeye başlayacaksınız.

Ameliyat günü dahil toplam 3 gün hastanede yatacaksınız. Hastanede yattığınız süre içinde size damardan sürekli serum verilecek. Biz hastalarımızı ancak ağızdan yeterli sıvı alabilir hale geldikten sonra taburcu ediyoruz. Çünkü evde serum alamayacaksınız. Yapılan araştırmalar tüp mide ameliyatı sonrası taburcu olan hastaların en sık hastaneye geri dönüş nedenin dehidratasyon yani susuzluk olduğunu göstermiş. Biz bu durumu önemsediğimiz için hastalarımızı 3 gün standart yatırıyoruz.

Taburculuk günü size hastane sonrası süreçle ilgili ayrıntılı bir bilgilendirme yapılacak. Ayrıca size dikkat edilmesi gereken hususlar, kullanmanız gereken ilaçlar, beslenme programınız gibi konularda   yazılı bir bilgilendirme kitapçığı da verilecek. Taburculuk sonrası   cerrahlarınızın uygun göreceği bir zamanda kontrole geleceksiniz.

Aslında ameliyata karar verdiğiniz gün gittikçe büyüyen ailemizin bir üyesi olacaksınız. Ameliyat sonrası takip sürecinde istediğiniz zaman bize ulaşabileceksiniz. Uzun yıllar görüşeceğiz ve sizin sağlığınızı tekrar geri kazanmak için başarıya odaklı bu yolculuğunuzda hep yanınızda olacağız.

Tüp Mide Ameliyatı ile İlgili Diğer Soru ve Cevaplar;

Tüp mide ameliyatı kapalı yapılan bir ameliyat olduğu için ameliyat ağrısı çok az olur. Bu ağrı da ağrı kesicilerle kolayca kesilir.

Her ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatı sonrasında da oluşabilecek komplikasyonlar için ameliyatın tam teşekküllü bir hastanede yapılması önemlidir. Hastane içerisinde yoğun bakım ünitesi bulunmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında yanınızda 1 refakatçi bulunabilir.

En az 20 gün ağırlık kaldırmak yasaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrası duş almakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ameliyattan 15-20 gün sonrasında cinsel ilişki yapılmasında bir sorun görülmemektedir.

Tüp mide ameliyatı kapalı bir ameliyat olduğu için ağrıları diğer ameliyat türlerine göre daha az hissedilir.

Araç kullanırken varis çorabı giyilmeli. Ameliyat sonrası doktor onayı olmadan uçağa binmemelisiniz.

 • Yürüyüş: Ameliyat sonrası hafif tempolu yürüyüşler önerilir.
 • Yüzme: Ameliyat sonrasında en az 2 ay önerilmemektedir.
 • Fitness: Karın bölgesini germeyen sporlar sakıncalı değildir. Fakat ameliyat sonrası en az 2 ay fitness önerilmemektedir.
 • Futbol, Voleybol vs: En az 3 ay beklenilmelidir.

Ameliyat sonrasında ilk dönemlerde sırt üstü uyumanız önerilir. Bir ay geçtikten sonra yüz üstü uyumada herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Youtube kanalımızdan çok sayıda kişinin ameliyat öncesi ve sonrası görüşlerini izleyebilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki videoları izleyerek hem 2019 hem de geçmiş yıllardaki hastalarımızın görüş ve videolarını izleyebilirsiniz.

Sahip olunan kilonun, boy ağırlığının karesine bölünmesiyle elde edilen sonuçtur.

 • Çıkan sonuç 20-25 arasındaysa normalsiniz.
 • 25-30 Arası kilolu.
 • 30-35 Arası Obez.
 • 35-40 arası ileri seviye obez.
 • 40 ve üzeri Morbid obez.

Tüp mide ameliyatı 2019 güncel fiyatlarını öğrenmek içi bizimle iletişime geçebilirsiniz?
Detayları öğrenmek için tıklayınız.