Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/u8319686/public_html/wp-content/plugins/wpml-string-translation/inc/functions.php on line 25
Ameliyat Günü | Prof. Dr. Ahmet Türkçapar

Ameliyat Günü

Hazır mısınız? O büyük gün geldi çattı. Biraz heyecanlı belki de biraz kaygılısınız. Haydi gelin size biraz ameliyat günü sizi nelerin beklediğinden bahsedelim.

Baştan şu iki noktayı belirtmekte fayda var. Tüp mide ameliyatı laparoskopik yani kapalı yapılan bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyat sonrası ağrı çok az olur. Bu ameliyat esnasında veya sonrasında tecrübeli ellerde ciddi komplikasyon görülme olasılığı son derece düşüktür.

Rahatlayın, kafanızı böyle şeylerle çok fazla meşgul etmeyin. Cerrahlarınız muhtemelen sizin ameliyatı bekleyiş sürenizi kısa tutmak için ameliyat saatini sabah erken bir saate planlayacaklar.

Ameliyattan önce size verilen karaciğer küçültücü diyeti başarılı bir şekilde uyguladınız. Bunun tadını çıkarın ve rahat olun. Bilin ki sizin katkınız sayesinde ameliyatı yapacak ekibin işi daha da kolay.

Ameliyat günü hastaneye gelmeden önce kendinize kıyafetler için küçük bir çanta hazırlayın. Tercihan yanınıza kısa kollu t-şirt ve şort gibi rahat ve değişimi kolay kıyafetler almanızı öneririz. Unutmayın hastanede yattığınız süre içinde serum desteği alacaksınız. Kıyafet seçimini bunu düşünerek yapın. Ameliyattan önceki gece 12’den sonra aç ve susuz kalacaksınız. Genel anestezi alacağınız için bu durum son derece önemli. Ameliyat sabahı bir şey yer veya içerseniz bunu mutlaka doktorunuza söyleyin. Bu durum ameliyatınızın ertelenmesine neden olabilir.
Ameliyat öncesi sigara tiryakilerinin mümkün ölçüde sigarayı azaltmaları çok önemlidir. Ameliyat öncesi bir tiryakiye sigara yasak demek ne derece etkili olur bilemiyoruz ancak bu konuyu lütfen önemseyin.
Ameliyat öncesi dönemde aspirin kullanmayın. Kullandıysanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
Ameliyat sonrası dönemde çok fazla ziyaretçi akınına uğramamak için lütfen her türlü önleminiz alın. Biz doktorlar çok fazla ziyaretçi sevmeyiz. Bunun için çok haklı bir nedenimiz var, o da grip gibi bulaşıcı enfeksiyonlar.
Ameliyat sabahı hastaneye gelip odanıza yerleştikten sonra tecrübeli bir hemşire ekibi sizinle ilgilenecek ve sizi hazırlayacak. Cerrahlarınız ameliyat sabahı sizi ve yakınlarınızı ameliyata girmeden önce tekrar görecek. Ameliyat saatiniz geldiğinde ameliyathane kapısından girmeden önce heyecanınızı yatıştırmak, ameliyathane stresini azaltmak için size bir sakinleştirici yapılacak. Ameliyathane kapısında sizi bir ekip karşılayacak ve ameliyatınızın gerçekleşeceği odaya alınacaksınız. Cerrahlarınızı gördükten sonra anestezi doktorunuz bir maskeden nefes almanızı isteyecek ve uyuyacaksınız.