Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Uyandığınızda ameliyat sonrası gözlem alanında olacaksınız ve bu bölümde bir süre takip edileceksiniz. Burada yakınlarınız sizi kısa süreli de olsa görebilecekler. Anestezi doktorunun ve cerrahlarınızın kontrolü sonrasında odanıza transferiniz yapılacak. Merak etmeyin ameliyattan sonra 3. saatte tamamen kendinize gelmiş olacaksınız. Hatta ayağa kalkıp yürüyebileceksiniz. Bunu yapmanızı özellikle isteyeceğiz çünkü ameliyat sonrası erken mobilizasyon önemsediğimiz bir nokta.

Bu ameliyatlardan sonra normalde ağrı çok az olur. Ama yine de her hastanın ağrı eşiği farklı olacağı için bazı hastalar bir miktar ağrı hissedebilir. Bu ağrı, çok ciddi bir sorun oluşturmaz ve ağrı kesicilerle kolayca ortadan kaldırılır.

Ameliyatın ertesi günü sabah ameliyata giren cerrahlardan biri size radyolojik bir sıvı içirerek film çekecek . Burada yeni oluşturulan tüp midenizi ilk kez göreceksiniz. Bazı merkezler bu filmi hiç çekmiyor ancak biz bu filmi önemsiyoruz. Yeni oluşturduğumuz tüp mideyi ve mideden sıvı geçişini değerlendirerek hastanın ameliyat sonrası süreçte herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağını önceden kestirebiliyoruz. Filminiz çekildikten sonra su ve berrak sıvılar içmeye başlayacaksınız.

Ameliyat günü dahil toplam 3 gün hastanede yatacaksınız. Hastanede yattığınız süre içinde size damardan sürekli serum verilecek. Biz hastalarımızı ancak ağızdan yeterli sıvı alabilir hale geldikten sonra taburcu ediyoruz. Çünkü evde serum alamayacaksınız. Yapılan araştırmalar tüp mide ameliyatı sonrası taburcu olan hastaların en sık hastaneye geri dönüş nedenin dehidratasyon yani susuzluk olduğunu göstermiş. Biz bu durumu önemsediğimiz için hastalarımızı 3 gün standart yatırıyoruz.

Taburculuk günü size hastane sonrası süreçle ilgili ayrıntılı bir bilgilendirme yapılacak. Ayrıca size dikkat edilmesi gereken hususlar, kullanmanız gereken ilaçlar, beslenme programınız gibi konularda   yazılı bir bilgilendirme kitapçığı da verilecek. Taburculuk sonrası   cerrahlarınızın uygun göreceği bir zamanda kontrole geleceksiniz.

Aslında ameliyata karar verdiğiniz gün gittikçe büyüyen ailemizin bir üyesi olacaksınız. Ameliyat sonrası takip sürecinde istediğiniz zaman bize ulaşabileceksiniz. Uzun yıllar görüşeceğiz ve sizin sağlığınızı tekrar geri kazanmak için başarıya odaklı bu yolculuğunuzda hep yanınızda olacağız.