Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/u8319686/public_html/wp-content/plugins/wpml-string-translation/inc/functions.php on line 25
Nasıl Yapılır? | Prof. Dr. Ahmet Türkçapar

Nasıl Yapılır?

Ameliyatı kısaca özetlemek gerekirse mide, çevresindeki yağlı dokulardan çeşitli yöntemlerle ayrılarak tamamen serbestlenir. Ardından midenin içine buji dediğimiz kılavuz bir tüp yerleştirilir. 3 sıra titanyum zımba atan (bu zımbalar sonradan tamamen dokuyla kaynaşır) stapler denen cihazlarla midenin çıkış kapısı olan pilor’a yakın bölgeden başlayarak midenin %80’lik bölümü zımbalanıp kesilir ve tüp şeklinde 100 -150 ml hacme sahip bir mide oluşturulur. Kesilen mide kısmı vücut dışına alınır. Sonuçta midenin ne kadar bölümünü çıkartırsanız çıkartın yapılan her ameliyatın adı tüp midedir.

Bu açıdan ameliyatın belli kurallara göre, doğru bir şekilde yapılması ameliyat sonrası süreci etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu kurallar:

  1. Midenin geniş bırakılmaması
  2. Midenin ortasındaki incisura da denen bölgeye özellikle özen gösterilerek dar yapılmaması
  3. Midenin fundus denen yukarıdaki kubbe kısmının tam olarak çıkarılması. Bu bölge yeterince çıkarılmadığı taktirde yetersiz kilo kaybı ve bazı hastalarda ameliyat sonrası ciddi reflü görülebilir.
  4. Midede staplerle kesilen hatta oluşabilecek hatalara karşı her türlü önlemi almak. Biz bu hattı boydan boya tekrar dikiyoruz ve buna çift dikiş yöntemi diyoruz.
  5. Ameliyat sonrası yeni oluşturulan midenin kendi etrafında dönmesini engellemek, bükülme kırılma gibi durumları önlemek için gerekli önlemleri almak