Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/u8319686/public_html/wp-content/plugins/wpml-string-translation/inc/functions.php on line 25
Birçok bariatrik hasta, ameliyatlarından sonra alkol bağımlısı olur. | Türkçapar Bariatrics

Birçok bariatrik hasta, ameliyatlarından sonra alkol bağımlısı olur.

Aslında, bariatrik hastaların yalnızca küçük bir yüzdesi, ameliyat sonrası alkol ile ilgili sorunlar yaşadıklarını iddia etmektedir. Ameliyat sonrası alkol istismarı yapanların çoğu (hepsi değil) ameliyattan önce de alkol bağımlılığı ile ilgili sorunlar yaşayanlardır. Alkol duyarlılığı (özellikle hızlı kilo verme döneminde alkol tüketilirse), bariatrik ameliyattan sonra artar; böylece alkolün etkileri cerrahiden önce olduğundan daha az içki ile hissedilir. Çalışmalar bariatrik ameliyat olan (gastrik bypass veya tüp mide gibi) hastalarda alkolün ameliyat olmamış hastalara kıyasla daha hızlı kana karıştığını gösteriyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, bariatrik hastaların alkol konusunda bazı önlemler almaları önerilir:

  • Hızlı kilo verme döneminde alkollü içeceklerden kaçının
  • Az miktarda alkolün bile bu dönemde zehirlenmeye (toksisiteye) neden olabileceğini unutmayın.
  • Alkol içtikten sonra araba sürmekten veya çalıştırmaktan kaçının
  • Alkol hayatınızda sorun oluyorsa yardım isteyin

Ameliyat sonrasında alkol tüketiminin sizin için bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, lütfen birinci basamak hekiminize veya bariatrik cerrahınıza başvurun .