Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/u8319686/public_html/wp-content/plugins/wpml-string-translation/inc/functions.php on line 25
Cerrahi kolaya kaçıştır. Kilo vermek ve korumak için, aşırı obez bireylerin diyet ve egzersiz programı uygulamaları yeterlidir. | Türkçapar Bariatrics

Cerrahi kolaya kaçıştır. Kilo vermek ve korumak için, aşırı obez bireylerin diyet ve egzersiz programı uygulamaları yeterlidir.

Aşırı obez olan kişiler (morbid obez), diyet ve egzersiz yaparak uzun süreli kilo vermekte zorlanırlar. Ulusal Sağlık Uzmanları Paneli (The National Institutes of Health Experts Panel) uzun dönem kilo kaybının ve bu kilo kaybını korumanın, aşırı obezler için neredeyse imkansız olduğunu ve bariatrik ameliyatın tek çare olduğunu kabul etmiştir. Bariatrik ameliyatlar, uzun süreli kilo kaybını korumada etkilidir; çünkü bu işlemlerde; diyetle hızlı ve çok kilo vermiş kişilerde gelişen, tekrar kilo alma yani yoyo sendromu gelişmez.

Diyet sırasında istirahatte ve aktiviteyle enerji harcaması çok az olur. Aynı zamanda açlık hissi ile devamlı iştah artar. Örneğin, 100 kilodan 80 kiloya inen kişinin vücudu, 100 kg ağırlığındaki birinin vücudundan daha az kalori yakar. Yine diyet yaparak 100kg’dan 80kg’a düşen birinin, doğal olarak aynı (80kg) ağırlığa sahip olanlardan daha az kalori harcar. Bunun nedeni, biyolojik farklılıktır.

Diyetten farklı olarak, bariatrik cerrahi geçiren kişilerdeki kilo kaybı, enerji tüketimini daha az seviyelere düşürmez. Hatta bazı çalışmalar, bu operasyonların enerji harcamalarını artırabileceğini gösteriyor. İlaveten diyetten farklı olarak bazı bariatrik ameliyatlar, enerji alımını azaltmaya yardımcı olan biyolojik değişikliklere neden olur. Ameliyatla enerji alımında azalma; besin alımını sınırlayan veya besin maddelerinin emilim yetersizliğine neden olan mide veya bağırsakta anatomik değişikliklere bağlıdır. Ayrıca bariatrik cerrahi; açlık hissini azaltır, iştahı azaltır ve beyinle etkileşime girerek doyma hissi oluşturan bağırsak kaynaklı hormonların üretimini arttırır. Bariatrik cerrahi, bu nedenlerden dolayı diyetin aksine uzun süreli kilo vermeyi sağlar.