Mide Fıtığı Ameliyatları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide Fıtığı Ameliyatları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Mide Fıtığı Ameliyatı Olabilir?

Mide fıtığı ameliyatı, ilaç tedavisinden olumlu bir geri dönüş alınmadığı zamanlarda uygulanır. Mide fıtığıyla birlikte reflü şikayeti de çoğu hastada görülür. İki rahatsızlık birleştiğinde klasik tedavi yöntemleri işe yaramaz ve mide fıtığı ameliyatına başvurulur.

Kimler Mide Fıtığı Ameliyatı Olamaz?

Mide fıtığı ameliyatı cerrahi bir işlem olduğu için anestezi uygulaması yapılır. Her ameliyatta olduğu gibi hastanın anesteziye uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Bazı kronik rahatsızlıklar, kalp rahatsızlıkları anesteziye uygun olmayabilir. Bu durumlarda hasta mide fıtığı ameliyatı olamayabilir.

Mide Fıtığı Ameliyatı Riskli Bir İşlem midir?

Mide fıtığı ameliyatı sıklıkla gerçekleşir. olumlu sonuç alınır. Her ameliyatta çok küçük de olsa bir risk bulunur. Ameliyat sonrasında düzenli olarak sağlıklı beslenmek gerekir. Ameliyat sırasında kanama ihtimali vardır.

Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Sürede İyileşilir?

Mide fıtığı ameliyatı sonrası ne kadar sürede iyileşilir sorusu bütün hastaların merak ettiği bir konudur. Mide fıtığı ameliyatı sonrası hasta 1-2 gün hastanede kalır. Daha sonra hasta bir hafta içerisinde normal yaşantısına dönebilir. Tamamen iyileşme süresi hastanın ameliyat sonrası kendine dikkat edip etmediğiyle bağlantılıdır.

Mide Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Mide fıtığı ameliyatı sonrası ağrı hissi az olur. Laparoskopik ameliyatlar derin kesikler oluşturmadığı için iz ve vücuttaki zararı çok az olur.